Táborový řád YMCA v ČR
Táborový řád YMCA v ČR
§ 1 poslání táborů ymca
- YMCA je křesťansky orientované, dobrovolné, nepolitické a nevýdělečné sdružení, které usiluje o to, aby mladí lidé žili plnohodnotným životem. Harmonickým rozvojem tělesné, duševní a duchovní stránky člověka chce YMCA přispívat ke zdravému, odpovědnému a radostnému životu lidí ve společnosti. Tábory YMCA jsou jednou z důležitých forem práce, které pomáhají tento úkol naplňovat.
§ 2 základní ustanovení
- Táborem ve smyslu tohoto řádu se rozumí:
- organizovaný pobyt 6 a více dětí nebo mladých lidí (kromě vedoucích) ve věku do 26 let na dobu delší než 6 dní (pokud je počet účastníků tábora ve věku do 18 let 6 a více, jedná se o tábor dle § 2. 1. b),
- organizovaný pobyt 6 a více dětí nebo mladých lidí (kromě vedoucích) ve věku do 18 let na dobu delší než 6 dní (pokud je počet účastníků tábora ve věku do 15 let 6 a více, jedná se o tábor dle § 2. 1. c),
- organizovaný pobyt 6 a více dětí ve věku do 15 let na dobu delší než 4 dny
- organizovaný pobyt 6 a více dětí ve věku do 15 let s nejméně jedním rodičem nebo zákonným zástupcem na dobu delší než 4 dny – tzv. rodinné tábory (je-li mezi účastníky tábora jedno dítě ve věku do 15 let, které nemá na táboře svého rodiče nebo zákonného zástupce, jedná se o tábor dle § 2. 1. c). Pro tento typ táborů platí ustanovení Řádu táborů YMCA s přihlédnutím ke specifikům rodinných táborů.
- Tábory pro děti a mládež zřizuje YMCA v ČR, kolektivní člen YMCA v ČR nebo přidružený člen YMCA v ČR (dále jen pořadatel).
§ 3 povinnosti pořadatele tábora
- Pořadatel tábor připravuje, organizuje, svým jménem provozuje a po všech stránkách za něj odpovídá v souladu s platnými právními předpisy.
- Pořadatel dbá, aby obsah a programové formy odpovídaly zásadám a cílům YMCA v ČR ve smyslu jejích stanov a VVP.
- Pořadatel schvaluje záměr konat tábor, jmenuje hlavního vedoucího tábora, zástupce hlavního vedoucího a hospodáře, uzavírá s nimi na dobu přípravy a realizace tábora Příkazní smlouvu dobrovolníka opravňující je jednat jménem provozovatele při organizaci tábora.
- Pořadatel uzavírá s vedoucími a pracovníky Příkazní smlouvu dobrovolníka, dohody o provedení práce, dohody o hmotné odpovědnosti a další dohody a smlouvy potřebné k přípravě a chodu tábora.
- Pořadatel projednává a předem schvaluje návrh rozpočtu tábora a uzávěrku po ukončení tábora.
- Pořadatel zodpovídá za přípravu vedoucích na školení zejména ze zásad bezpečnosti, požární ochrany, hygienických požadavků na provoz tábora a zásad poskytování první pomoci.
- Pořadatel zodpovídá za to, že hlavní vedoucí tábora absolvoval kurz přípravy vedoucích pořádaný organizací s akreditací vzdělávacích programů MŠMT ČR. V případě, že se jedná o tábor dle § 2. 1. a), je možné nahradit výše uvedenou podmínku jedním z následujících kvalifikačních předpokladů:
- absolvování střední školy, vyšší odborné školy nebo vysoké školy pedagogického směru,
- absolvování studia tzv. pedagogického minima na příslušné škole.
- Pořadatel zodpovídá za materiální a hygienický stav tábora. Zajišťuje vybavení tábora a vytváří podmínky pro práci vedoucích.
- Pořadatel ohlašuje záměr pořádat tábor YMCA v ČR – ústředí na formulářích a v termínech uvedených ve směrnici O06_Kalendář povinností KČ YMCA a P06_Hlášení táborů.
- Tábory dotované z MŠMT musí mít tuto skutečnost uvedenou ve svých materiálech, např. i uvedením loga MŠMT. Využití dotace a vyúčtování dotace musí být provedeno v souladu s podmínkami MŠMT a dle směrnice E05_Rozdělováníi čerpáni a vyúčtovávaní dotace MSMT.
§ 4 personální zabezpečení tábora
- Vedení tábora tvoří hlavní vedoucí tábora, zástupce hlavního vedoucího tábora, hospodář a zdravotník. V žádném táboře YMCA nesmí být méně než dvě osoby, z nichž jedna je starší 21 let a jedna starší 18 let. Funkce, které zastávají, mohou být v souladu s obecně platnými předpisy kumulovány, přičemž funkce hlavního vedoucího tábora je neslučitelná s funkcí zdravotníka. Podle potřeby mohou být pořadatelem jmenováni další vedoucí a pracovníci.
- Hlavní vedoucí tábora YMCA musí být starší 21 let a od 1. 1. 2007 zároveň musí být i činným členem YMCA v ČR. Musí být zárukou, že tábor bude veden v duchu poslání a cílů YMCA, musí mít praktické i teoretické znalosti práce s dětmi, musí mít praxi v činnosti na táborech, musí znát všechny potřebné předpisy pro výkon své funkce na táboře. Musí splňovat podmínku podle § 3. 7. tohoto řádu.
- Zástupce hlavního vedoucího tábora musí být starší 18 let. Musí být zárukou, že tábor bude veden v duchu poslání a cílů YMCA, musí mít praktické i teoretické znalosti práce s dětmi, musí mít praxi v činnosti na táborech, musí znát všechny potřebné předpisy pro výkon své funkce na táboře. Přebírá v nepřítomnosti hlavního vedoucího tábora jeho pravomoci, povinnosti a odpovědnost.
- Hospodář tábora musí být starší 18 let. Musí mít odborné předpoklady a musí být bezúhonný. Musí mít organizační schopnosti. Je odpovědný za nakládání s finančními prostředky a inventářem tábora.
- Zdravotník tábora musí být starší 18 let. Kvalifikace zdravotníka je stanovena příslušným právním předpisem.
§ 5 práva a povinnosti účastníků, vedoucích a pracovníků v táboře
- Práva a povinnosti účastníků tábora je pořadatel tábora povinen vyhlásit v souladu s obecnými právními normami, Řádem táborů YMCA a dalšími interními předpisy YMCA. Tato pravidla jsou zpracována do táborového denního řádu, s nímž jsou včas a vhodnou formou seznámeni všichni účastníci tábora (u dětí i jejich zákonní zástupci). Hrubé nebo opakující se porušení těchto pravidel může vést k vyloučení z tábora.
- Všichni vedoucí a pracovníci v táboře mají právo na vytvoření podmínek k řádnému výkonu své práce na táboře. Mají právo na pomoc od vedení tábora v otázkách, které přesahují jejich pracovní úkoly. Mají také právo se vyjadřovat k chodu tábora a přispívat k řešení výchovných problémů.
- Všichni vedoucí a pracovníci v táboře mají tyto povinnosti:
- Dodržovat tento Táborový řád YMCA, příslušné právní předpisy, táborový řád, denní řád v táboře,
- řídit se příkazy vedení tábora i v plnění mimořádných úkolů, které vyplynou z potřeby,
- dodržovat výchovné zásady ve vztahu k dětem a dobré vztahy se všemi vedoucími v táboře,
- odevzdat při nástupu do tábora doklady o zdravotní způsobilosti,
- být příkladem v chování i jednání,
- dodržovat zákaz kouření a pití alkoholických nápojů v době konání tábora při kontaktu s dětmi,
- být v době konání tábora 24 hod. denně připraven řešit mimořádné situace,
- dbát na bezpečnost a zdraví u sebe i u svěřených dětí,
- nevzdalovat se z tábora a nepřijímat v táboře soukromé návštěvy bez vědomí a souhlasu hlavního vedoucího tábora,
- účastnit se aktivně tvorby programu,
- převzít inventář nutný k výkonu činnosti v táboře, řádně o něj pečovat a v pořádku jej vrátit,
- chránit veškerý inventář a zařízení tábora před poškozením nebo zničením.
§ 6 programové a výchovné zásady
- Zásady vedení tábora musí vycházet z poslání a cílů YMCA a všichni vedoucí musí volit formy práce, které s nimi nejsou v rozporu.
- Na základě těchto zásad zpracovává hlavní vedoucí tábora spolu s ostatními vedoucími program tábora s přihlédnutím na věk dětí a jejich specifické potřeby.
§ 7 hlášení táborů
- Pořadatel je povinen tábor řádně a včas nahlásit YMCA v ČR dle § 3. 9. S hlášením pořadatel písemně doloží (uvedením čísla osvědčení), že hlavní vedoucí tábora splňuje podmínku podle § 3. 7. tohoto řádu.
- Neohlášení akce, která splňuje dle § 2. 1. tohoto řádu kritéria tábora, bude mít následující důsledky:
- pořadatel akce nemá nárok na právní či jinou pomoc YMCA v ČR v krizových případech,
- není možné požadovat poskytnutí finančních prostředků z dotace MŠMT ČR,
- akci nebude možné zahrnout do hodnocení v rámci systému vnitřních grantů YMCA.
- Po ukončení tábora zašle pořadatel Závěrečnou zprávu o táboře na YMCA v ČR, dle směrnice P06_Hlášení táborů.
§ 8 mimořádné události
- Pořadatel tábora je povinen seznámit hlavního vedoucího tábora a jeho zástupce s kontakty na odpovědné zástupce pořadatele a GS YMCA v ČR pro případ mimořádných událostí.
- Hlavní vedoucí tábora je povinen neprodleně informovat pořadatele, GS YMCA v ČR a dle povahy mimořádné události i příslušné orgány (policie, hasiče, lékaře, místní úřad apod.) v následujících situacích:
- hromadný úraz,
- úmrtí,
- vážné poškození zdraví,
- epidemie, závažné infekční nebo hromadné onemocnění,
- výskyt živelní katastrofy, která vážně narušila chod tábora (povodeň, vichřice, požár atp.),
- trestný čin ve smyslu Trestního zákona dotýkající se tábora nebo jeho účastníků,
- ukončení tábora v jeho průběhu.
- Pořadatel, v případě jeho nedostupnosti hlavní vedoucí tábora, jsou oprávněni obrátit se na GS YMCA v ČR se žádostí o pomoc i v případě ohrožení chodu tábora, které nejsou schopni sami vyřešit.
§ 9 kontroly táborů
- Kontrolu táborů YMCA mohou provádět osoby pověřené pořadatelem, zástupci místní samosprávy, zástupci státního dozoru (hygiena, lesy, ochrana přírody, správce vodního toku, hasiči) a Policie ČR. Uvedené osoby mají volný přístup do tábora. Ostatní osoby mohou do tábora vstoupit jen se souhlasem hlavního vedoucího tábora. Delší pobyt cizích osob v táboře je nevhodný a děje se na vlastní odpovědnost hlavního vedoucího tábora.
- O kontrole se sepíše zápis podepsaný hlavním vedoucím tábora a kontrolující osobou. Zápisy z kontrol jsou přílohou závěrečné zprávy tábora.
- Zjistí-li kontrola hrubé nedostatky ohrožující bezpečnost a zdraví účastníků tábora, které není možno na místě odstranit nebo které nemůže hlavní vedoucí tábora odstranit, případně jde-li o podezření ze spáchání trestného činu, uvědomí hlavní vedoucí tábora neprodleně pořadatele tábora a GS YMCA v ČR.
- Pořadatel tábora spolu s GS YMCA v ČR hledají řešení pro zajištění dalšího průběhu tábora. Podle povahy zjištěných nedostatků je pořadatel tábora povinen v souladu s obecně závaznými právními předpisy oznámit zjištěné skutečnosti příslušným orgánům (lékař, hygienická stanice, policie apod.).
- Po vyčerpání všech možností, není-li možné dostupnými prostředky zajistit bezpečný provoz tábora, je pořadatel nebo GS YMCA v ČR po dohodě s pořadatelem oprávněn ukončit tábor. O ukončení tábora vyhotoví protokol, který předá ÚV YMCA v ČR.