Koutek pro ženy

Bylinky

Jak na kašel

Většinu onemocnění dýchacích cest doprovází úporný kašel. Vhodným doplňkem jeho léčby jsou bylinky. Řadu případů nachlazení lze zvládnout pomocí čajových směsí, jen objeví-li se infekce bakteriálního původu, je nutné nasadit antibiotika. Ale i tehdy se bylinky uplatní – je nutno zmírnit projevy dusivého kašle.

Kašel udržuje dýchací cesty průchodné. Za normálních okolností produkují sekreční buňky epitelu dýchacích cest malé množství hlenu, ovšem po napadení sliznice viry nebo bakteriemi se produkce hlenu zvyšuje. Nemocný špatně odkašlává a dýchací cesty jsou zaplněny hlenem. Pokud se produkce hlenu nezvyšuje, bývá kašel suchý a dráždivý. Pro chřipku je například charakteristické, že v prvních dnech ji doprovází suchý dráždivý kašel.

Kašel potlačujeme tehdy, jestliže jeho projevy nemocného obtěžují (například se kvůli kašli nemůže v noci vyspat), tzv. antitusiky – léky, které obsahují kodein. Odkašlávání usnadňují tzv. expektorancia. Celou řadu z nich lze nalézt právě mezi léčivými rostlinami. Antitusika a expektorancia by neměla být užívána současně.

V léčivé rostlině je většinou obsaženo více látek a jejich účinky se prolínají. Odkašlávací bylinky se nepoužívají samotné, dáváme přednost pití směsí. Tato směs působí komplexně – zvyšuje množství hlenu, který je pak tekutější. Odstranění hlenu vede k dezinfekci dýchacích cest.

Bylinky na zmírnění kašle

(Naše rodina 3/ 2001)

Květinová kosmetika

Krémy a masti z léčivých květů, zhotovené vlastní pílí a zručností mají blahodárné účinky na pleť.

Mast z černého bezu

Květu černého bezu jsou ideální k ošetření podrážděné pokožky. Pomáhají zacelit a zjemnit rozpraskané, drsné ruce. Účinně léčí podlitiny, výrony a popáleniny. V mírné koncentraci jsou výborným krémem pro denní péči o pleť s rozšířenými póry a velmi dobře působí proti akné.

Mast z růžových květů

Mast z lístků květu růže uklidňuje a napíná pokožku. Působí protizánětlivě u podrážděné kůže. Vyčistí mírně mastnou pleť. Lístky můžete nasbírat jak z planých růží, tak i ze šlechtěných odrůd. K základnímu receptu lze přidat ještě jednu kapku růžového oleje.

Měsíčková mast

Zlatožluté lístky z květu měsíčku pomáhají při špatně se hojících poraněních a zánětech pokožky. Mast zjemňuje a zvláčňuje suchou a zanícenou pleť. Pomáhá při opařeninách, omrzlinách a spálení sluncem. Účinné látky měsíčku se šetrně vyluhují v teplém oleji. Včelí vosk mast ztuží.

Heřmánková mast

Dvě lžíce plné květů heřmánku dávají společně s olejem a včelím voskem účinnou mast pro hojení ran a popálenin. Brání tvoření jizev. Propolis působí antibakteriálně.

Základní recept pro pleťové krémy či léčivé masti z květů

Asi 2 lžíce květů pomalu zahřívejte v 200 ml kvalitního, zastudena lisovaného slunečnicového nebo olivového oleje. Olej nerozpalujte zprudka a také ho nepřepalujte. Jakmile se na povrchu začnou tvořit malé bublinky, nádobu stáhněte z plotýnky a přikrytou nechte stát přes noc. Druhý den znovu pomalu zahřívejte až k drobným bublinkám a poté obsah přefiltrujte. Nakonec přidejte 30 – 40 g přečištěného včelího vosku a za stálého míchání jej v teplém oleji rozpusťte. Krátce před tím než hmota ztuhne, vmíchejte 1/2 lžičky propolisové tinktury. Hmotu nalijte do malých nádobek. Nechlazená mast vydrží nejméně rok, v ledničce i déle.

Poznámka: propolisovou tinkturu i včelí vosk zakoupíte buď přímo u včelařů nebo v prodejnách s včelími produkty nebo v lékárnách.

Upozornění!

Než začnete experimentovat, poraďte se s lékařem a také dobře sledujte své reakce na připravené masti. Nejprve si je vyzkoušejte na malém kousku kůže, třeba na předloktí. Co svědčí jednomu, může u druhého vyvolat alergickou reakci. Nezaprášené bylinky sbírejte jen z nezávadných míst, která nejsou přehnojená, postříkaná proti chorobám a škůdcům či v blízkosti vozovky. Pokud máte svůj vlastní bylinkový záhon, nepřihnojujte umělými hnojivy ani hnojem z velkochovů či vývozem z drůbežáren.

(Naše krásná zahrada 6/2000)